Föreningen har två herr motionslag, IB Motion Onsdag och IB Motion Söndag. Svensk Innebandys värdegrund är "Så många som möjligt, så länge som möjligt, i en så bra verksamhet som möjligt!". Våra motionslag är en viktig faktor för de personer som tycker det är kul att fortsätta spela innebandy, men inte vill/kan spela i serielag.
Vill man träna både onsdag & söndag är detta självklart välkommet!
IB Motion Söndag är ett lag som det låter, ett gäng spelare som spelar för motionen och innebandyns skull. Allra oftast 5 mot 5 inklusive målvakter i Gamlestadshallen på söndagar kl 18.00-19.30.
IB Motion Onsdag är till för de som vill få in tävlingsmomentet genom att spela mer matchliknade träningar och de gånger det går, spela matcher i form av träningsmatcher eller i en korpserie.
Laget spelar på onsdagar i Sandeklevshallen kl 19.00-20.30.
Är du intresserad av att prova? Hör av dig via kontaktuppgifterna här på hemsidan.